Pradžia EN

Perspektyviausių Europos tyrėjų trisdešimtuke – lietuvė chemikė

Data 2017-03-14 Kategorija Pareiškėjams ir vykdytojams

Lietuvė chemikė dr. Rasuolė Lukošė pripažinta viena iš trisdešimties perspektyviausių tyrėjų, kurių pavyzdžiai geriausiai parodo tai, kaip Europoje stiprinama tyrėjų mokslinė kompetencija ir skatinamas tarptautinis mokslininkų judumas. Trisdešimtukas paskelbtas pažymint programos „Marie Skłodowska-Curie veiklos“ (MSCA) šimtatūkstantąją individualią stipendiją – tiek tyrėjų per 20 metų pasinaudojo MSCA teikiama parama stažuotis užsienio universitetuose.

Į trisdešimtuką atrinkti tyrėjai, kurie 2016 metais programos „Marie Skłodowska-Curie veiklos“ individualių stipendijų konkursuose gavo aukščiausius įvertinimus. Kaip skelbiama atrinktųjų tyrėjų pristatyme, dr. R. Lukošė tyrinėja galimybes sujungti grafeną, itin plono, vos vieno atomo storio anglies sluoksnį, ir manganito sluoksnius tam, kad būtų galima gaminti itin jautrius jutiklius. Tokie jutiklai būtų naudojami matuoti impulsinį magnetinį lauką ir suteiktų daugiau galimybių medžiagotyros srities mokslininkams. Magnetinio lauko jutikliai taikomi ir medicinoje bei biomedicinoje. Nors grafenas gamintojams yra gerai žinomas dėl jo išskirtinio stiprumo, lankstumo ir elektros laidumo, tačiau platesnį grafeno taikymą stabdo masinei gamybai tinkamų ir ekonomiškai patrauklių gamybos metodų trūkumas.

Laimėjusi individualią MSCA stipendiją tyrėja savo laiką skirs manganito ir grafeno sluoksnių tyrimui, siekiant padidinti bendrąją magnetovaržą, reikalingą magnetinių jutiklių gamybai.

Lietuvos mokslo taryba žymios mokslininkės vardu pavadintos programos 20-metį minės š. m. balandžio 7 d. vyksiančiame renginyje „Marie Skłodowska-Curie veiklos“: 20-ies metų investicijos į tyrėjų karjerą“, kuriame bus plačiau aptartos programos perspektyvos ir tyrėjų galimybės, pristatytos su programa susijusios sėkmės istorijos.

Apie programą MSCA 

Programa pavadinta lenkų kilmės Prancūzijoje dirbusios ir gyvenusios mokslininkės, du kartus Nobelio premijos laureatės Marie Skłodowska-Curie vardu. Programa skirta remti įvairaus amžiaus ir patirties, visų mokslo sričių fundamentinių ir taikomųjų mokslų tyrėjus. Programa padeda tyrėjams ugdyti gebėjimus ir įgyti tarptautinės patirties, siekiant mokslinės karjeros tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuje. MSCA yra viena iš Europos Sąjungos mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Horizontas 2020“ dalių. Numatoma, kad 2014–2020 metų MSCA finansiniu laikotarpiu, kurio biudžetas 6,2 mlrd. eurų, parama bus suteikta 65 tūkstančiams tyrėjų.

Išsamiau apie trisdešimt perspektyviausių tyrėjų bei vieną iš jų – lietuvę chemikę. Informacija apie MSCA bei veiklą per 20 metų skelbiama Europos Komisijos šiai programai skirtame tinklalapyje.