Lietuvos mokslo taryba finansuos penkis naujus „Nordforsk“ programos konkursų projektus su dalyviais iš Lietuvos
Startuoja penki nauji „Nordforsk“ programos „Tvarus žemės ūkis ir klimato kaita“ (angl. „Sustainable Agriculture and Climate Change“) ir „Ateities profesinis gyvenimas“ (angl. „Future Working Life“) konkursų projektai su dalyviais iš Lietuvos, kuriuos finansuos Lietuvos mokslo taryba (LMT), skirdama 500 tūkst. eurų. Dar pernai metais Lietuvos tyrėjai buvo kviečiami teikti paraiškas ir dalyvauti dviejuose „Nordforsk“ programų „Tvarus žemės ūkis ir klimato kaita“ ir „Ateities profesinis gyvenimas“ tarptautiniuose moksliniuose tyrimuose su kolegomis iš Šiaurės regiono šalių.
„Nordforsk“ programos „Tvarus žemės ūkis ir klimato kaita“ konkurse iš viso buvo atrinkti trys projektai su dalyviais iš Lietuvos, kuriuos finansuos LMT. Šiais mokslinių tyrimų projektais siekiama, kad žemės ūkio produktų gamyba taptų tvaresnė Šiaurės ir Baltijos šalių regione. Projektai bus orientuoti į žemės ūkio paskirties žemės gyvybingumą, alternatyvias pasėlių sistemas ir į tai, kaip reaguoti į besikeičiantį klimatą bei išlaikyti maisto gamybos kiekį ir kokybę.
Kvietime dalyvaujančios Šiaurės šalys kartu su LMT skyrė finansavimą dviems „Ateities profesinio gyvenimo“ projektams su dalyviais iš Lietuvos, kurių metu bus tiriama, kaip šie ir kiti pokyčiai paveiks būsimą darbinį gyvenimą. Šių mokslinių tyrimų projektuose sprendžiami įvairūs su profesiniu gyvenimu susiję klausimai, pradedant seksualinio priekabiavimo darbe supratimu, baigiant tvariomis nuotolinėmis Šiaurės šalių darbo rinkomis. „NordForsk“ programos „Ateities profesinio gyvenimo“ kvietimu buvo siekiama finansuoti mokslinius tyrimus, susijusius su darbinio gyvenimo iššūkiais, bei kurti žinias ir sprendimus, kaip užtikrinti tvarų ir įtraukų ateities darbinį gyvenimą Šiaurės ir Lietuvos kontekste.
LMT finansuojami projektai:
- „Tvarus senėjančių Šiaurės ir Baltijos šalių gyventojų populiacijų profesinis gyvenimas“ (angl. Sustainable working-life for ageing populations in the Nordic-Baltic region), vadovas Antanas Kairys, Vilniaus universitetas.
- „Nuotolinės ir lanksčios darbo sąlygos: tarpvalstybinis tyrimas apie poveikį lyderiams ir darbuotojams“ (angl. Remote and flexible work arrangements: A cross-national study focused on implications for leaders and employees), vadovė profesorė dr. Vita Akstinaitė, ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas.
- „Sumanus atsparumas klimato kaitai, įvairinant augalininkystės sistemas – atspirties taškų nustatymas Šiaurės ir Baltijos šalių žemės ūkyje“ (angl. Climate-smart resilience through diversified cropping systems – Identifying springboards in Nordic and Baltic agriculture), vadovė dr. Monika Toleikienė, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras.
- „Pasėlių našumo stebėsenos praplėtimas susiejant satelitą ir laukų biožymeklius“ (angl. Upscaling crop performance monitoring by linking satellite and field biosignatures), vadovė dr. Rita Armonienė, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras.
- „Tvari ir inovatyvi Šiaurės-Baltijos šalių sodininkystė“ (angl. Innovative sustainable Nordic-Baltic horticulture), vadovė dr. Neringa Rasiukevičiūtė, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras.
„Nordforsk“ yra Šiaurės Ministrų tarybos mokslinius tyrimus finansuojanti organizacija, skatinanti bendrus Šiaurės šalių mokslinius tyrimus ir mokslinių tyrimų infrastruktūrų veiklas.
Daugiau informacijos apie „Nordforsk“ programos kvietimus rasite čia.
Daugiau informacijos teikia:
Laura Kostelnickienė
Programų koordinatorė
Tel. nr. +370 676 17 398
El. p. laura.kostelnickiene@lmt.lt