Pradžia EN

„Europos horizonto“ programoje bus siekiama užtikrinti esminę pažangą kovoje su vėžiu

Data 2021-03-04 Kategorija „Europos horizonto“ naujienos

Minėdama Pasaulinę kovos su vėžiu dieną Europos Komisija (EK) vasario 4 d pristatė naujovę - misiją – kurios tikslas kova su vėžiu. Ši misija yra neatskiriama Europos kovos su vėžiu plano ir programos „Europos horizontas“ dalis, kuria Europos Sąjunga (ES) įsipareigoja spartinti kovą su vėžiu.

2020 ES vėžys buvo diagnozuotas 2,7 mln. žmonių, o nuo jo mirė 1,3 mln. Europos piliečių. Daugiau kaip 40 proc. vėžio atvejų galima išvengti, jei yra taikomi efektyvūs prevencijos veiksmai. Manoma, kad bendras ekonominis vėžio poveikis Europoje įvertinamas 100 mlrd. EUR per metus.

Kovos su vėžiu misijos tikslai - iki 2030 m. daugiau nei 3 mln. išgelbėtų gyvybių, geriau suprantama prevencija, optimizuota diagnozė ir gydymas, palaikoma visų vėžiu sergančių žmonių gyvenimo kokybė visoje Europoje. EK pristatytame misijos plane pateikiamas naujas požiūris į vėžio prevenciją, gydymą ir priežiūrą, maksimaliai pritaikant naujų technologijų galimybes daugiausia dėmesio yra skiriama moksliniams tyrimams ir inovacijoms. Ambicingam misijos planui įgyvendinti „Europos horizonto“ programoje numatytos šios intervencijos sritys:

  • vėžio prevencija bei išsamus vėžio ir jį lemiančių veiksnių, mechanizmų ir jų įtakos vėžio atsiradimui supratimas;
  • ankstyva diagnostika;
  • diagnostika ir gydymas;
  • vėžiu sergančių pacientų, jų šeimų ir globėjų gyvenimo kokybės gerinimas, reabilitacija, socialinė integracija bei reintegracija.

Kovos su vėžiu misija yra viena iš penkių Europos Komisijos pristatomų misijų. Misijos ir jų finansiniai instrumentai bus taikomi iki 2030 metų.

Pirmieji kovos su vėžiu misijos kvietimai planuojami 2021 metais.