LMT
 
 

 

 

 

Paskelbti apie disertacijų gynimus ir konkursus eiti pareigas

Disertacijų gynimų duomenų bazė

Skelbianti institucija

Vytauto Didžiojo universitetas

Data ir laikas

2009m. vasario 12 d. 10 val.

Vieta

Vytauto Didžiojo universitete, Mažojoje salėje, S. Daukanto g. 28, Kaunas

Doktorantas

Kristina Žardeckaitė-Matulaitienė

Tema

Rūkymo profilaktikos programos, pagrįstos socialinės įtakos teoriniu modeliu, taikymo VI ir VIII klasių mokiniams, efektyvumas (Psichologija 06 S)

Mokslo šaka

S 260 psichologija

Parengta institucijoje

Vytauto Didžiojo universitetas

Vadovas

prof. habil. dr. Antanas Goštautas, socialiniai mokslai, psichologija, 06 S, Vytauto Didžiojo universitetas

Disertacijos gynimo taryba:

Pirmininkas- prof. habil. dr. Vytautas Gudonis, socialiniai mokslai, psichologija 06 S, Šiaulių universitetas
prof. habil. dr. Rimantas Želvys, socialiniai mokslai, edukologija 07 S, Vilniaus pedagoginis universitetas
doc. dr. Bronislava Grigaitė, socialiniai mokslai, psichologija 06 S, Vytauto Didžiojo universitetas
doc. dr. Loreta Gustainienė, socialiniai mokslai, psichologija 06 S, Vytauto Didžiojo universitetas
dr. Aurelijus Veryga, biomedicinos mokslai, visuomenės sveikata 10 B, Kauno Medicinos universitetas

Oficialieji oponentai:

doc. dr. Aušrz Griciūtė, socialiniai mokslai, psichologija 06 S, Lietuvos kūno kultūros akademija

Su disertacija galima susipažinti

Lietuvos nacionalinėje M. Mažvydo ir Vytauto Didžiojo universiteto bibliotekose

Skelbimą pateikė

Daiva Sabonienė, tel. - 8 37 327 946, el. p. - d.saboniene@art.vdu.lt

Anotacija

Disertacijoje nagrinėjamas mokinių rūkymo profilaktikos programos, pagrįstos socialinės įtakos teoriniu modeliu, efektyvumas ir socialiniai-demografiniai bei psichologiniai veiksniai, darantys jam įtaką. Darbe remiamasi idėja, kad rūkymo profilaktikos programa, pagrįsta socialinės įtakos teoriniu modeliu, gali sumažinti mokinių rūkymą. Rūkymo sumažėjimas yra susijęs su rūkymui nepalankiais kognityvinių-motyvacinių veiksnių pokyčiais. Rūkymo profilaktikos programos efektyvumui turi įtakos demografiniai (lytis bei amžius), socialiniai (tėvų bei draugų rūkymas, rūkymas namuose ir kalbėjimas namuose apie rūkymo žalą) bei psichologiniai (asmenybės bruožai, savęs vertinimas, pažeminta nuotaika, neprisitaikymas mokykloje) veiksniai.

Empirinėje darbo dalyje pristatomas vienerių metų trukmės rūkymo profilaktikos programos efektyvumo tyrimas, įgyvendintas 24 Kauno rajono bendrojo lavinimo mokyklose. Išanalizavus rezultatus, nustatyta, kad rūkymo profilaktikos programa, pagrįsta socialinės įtakos teoriniu modeliu, yra iš dalies efektyvi mokinių rūkymo paplitimui mažinti bei kognityviniams-motyvaciniams nerūkymo veiksniams stiprinti ir palaikyti. Didesnio profilaktikos programos intensyvumo grupėje pasiekiama didesnio rūkymo paplitimo mažėjimo bei kognityvinių-motyvacinių nerūkymo veiksnių stiprėjimo ir palaikymo nei mažesnio intensyvumo grupėje. Tyrimas parodė, jog mokinių rūkymas mažėja, jeigu stiprėja ar yra išlaikomi ketinimas nerūkyti ir įsitikinimas savo gebėjimu atsisakyti rūkymo, o ketinimas nerūkyti stiprėja, jei stiprėja ar išlaikomas įsitikinimas savo gebėjimu atsisakyti rūkymo bei neigiamas požiūris į rūkymą. Mokinių rūkymo profilaktikos programa, pagrįsta socialinės įtakos teoriniu modeliu, yra efektyvesnė tiems mokiniams, kuriems būdingi mažiau rūkymui palankūs psichologiniai ir socialiniai-demografiniai veiksniai.

Disertacija apginta

Pateikimo data

2009 01 12

 
Atgal
 

 

Norėdami Jums pasiūlyti visaavertes paslaugas mūsų interneto svetainėje, prašome leisti įrašyti Jūsų kompiuteryje (įrenginyje) tam tikrą informaciją – slapukus (angl. „cookies“). Slapukus naudosime atpažindami Jus, kaip ankstesnį svetainės lankytoją ir rinkdami svetainės lankomumo statistiką. Jūs bet kada galite peržiūrėti, kokią informaciją (slapukus) įrašome. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jūs taip pat turite teisę nesutikti, kad slapukai būtų įrašomi Jūsų kompiuteryje (įrenginyje), tačiau tokiu atveju kai kurios svetainės funkcijos Jums gali būti neprieinamos.
Informaciją apie tai, kokie slapukai įrašomi ir kaip juos galite pašalinti, rasite čia.

Slapukų saugojimas: Išjungtas Sutinku